21 Ocak 2019 Pazartesi

Ve Acılar Da Geçecek

Yaratılmış İnsanoğlundan hiç kimse, hayatında zorluğa, güçlüğü ve sıkıntıya talip olmaz.
Zorluk ve sıkıntı talep edilmemesine karşın, insan olmanın, yaratılmış olmanın bir cilvesidir .
Rabbin vermiş olduğu acı bir meyvedir zorluk. Sonucu tatlı olarak biten, çoğu zaman.
Ve Yaratan, ´ Sabredenler ile birlikte ´ olduğunu söyler Kutsal Kitabımızda. Zorluğa karşı sabırlı olmamızı öğütlerken, bu yolda yalnız olmadığımızı ´kendisiyle birlikte´ olduğumuzu müjdeler adeta. Bu dünyada olmasa bile, Cennette onu bekleyen güzellikleri hatırlatır. Eninde sonunda güzel bir varış yerine bizleri ulaştıracağını bildirir.
İşte bu yüzden, yaradanla birlikte olduğu için incelir sabredenin kalbi. Ahı gökleri inleticek güce ulaşır. Sabrına karşılık Allah yari olmuştur. Yari, yoldaşı Allah olandan daha güzeli var mıdır ?
Ve acılar geçer nihayetinde. Tüm belalar, musibetler geçicidir.
Hiçbir zorluk daimi değildir insanın hayatında. Allah ´Bir zorluk ile birlikte bir kolaylığı da birlikte verdiğini muştular biz insanoğluna. Acılar daha katlanılabilir olsun diye belki de.
İşte bu zorluğun yanında verilmiş bir kolaylıktır ´Alışma Hissi´ biz insanoğlu için.
Hiçbir acı, ilk gün ki gibi taze kalmaz. Herşeye alışır insanoğlu.
Alışmak olmasaydı eğer, her ayrılık, her hasret, her hüzün aynı tazeliğiyle kalsaydı hayatımızda, acılarımız büyüdükçe büyürdü ve yaşam katlanılmaz olurdu bizler için.
Şükür ki, kolay alışıyoruz herşeye..
Sevmeye, sevilmeye kolay alıştığımız gibi, ayrılıklara da kolay alışıyoruz. Birlikte yaşamaya kolay alıştığımız gibi, ayrı yaşamaya da kolay alışıyoruz. En kıymet verdiklerimizin, etrafımızdan yitip gitmesine bile alışabiliyoruz.
Her zorluğa da kolay alışılmıyor elbette. Önce kanıyor yaralarımız, acı veriyor. Sonra kabuk bağlıyor üzeri yaramızın ve sonra ilk gün ki gibi acı vermemeye başlıyor bize. Alışıyoruz nihayetinde.
Hem , Rabbimizin yoldaşlığı yanında, zorluğun da çeşitli hikmetleri vardır hayatımızda, göremediğimiz. Bazı zorluklar güç verir insanoğluna.
Zorluk ile bizi bulan dünyaya geliş süreci, düşe kalka yürümeye başlayışımız hep ardındaki kolaylıkları öğrenmemiz içindir. Bebek bilmez bunu, ancak anne bilir çocuğunun yürüyeceğini sonunda. İşte bu yüzden müsade eder çocuğunun ´taytay ´ durduğunda düşmesine.
Nasıl bebek bilmiyor ise bu düşüp kalkmasının sonunda, kendini yürüyebilmenin beklediğini, bizler de bilemiyoruz zorluğun sonunda bizi bekleyen güzellikleri.
Düşmeden yürümek öğrenilmez ! Kötü gün görmeden, iyi günün kıymeti anlaşılmaz.
Bazen Yusuf olup kuyuya düşmek gerekir, bir kervancıbaşının seni bulabilmesi için.
Ve Mısır´a Sultan olmak için, bazen hapislerde yatmak gerekir.
Rabbin affını kazanmak için bir balığın karnında sabahlamak gerekir bazen..
Bazen yetim olmak, öksüz olmak gerekir.´ Seni yetim bulup da barındırmadı mı ´ sözünün muhatabı olmak için.
Zorluk olmadıkça güç harcamaz insanoğlu. Her doğum mutlaka sancıyla gelir. Her ayrılık, bir kavuşma hissinin hazzı içindir.
Bir yap-bozun parçası gibidir zorluklar . O parçayı yerine koymadan, oluşan bütünü göremezsiniz. O parça yerine oturmadan eksiksinizdir.
Önemli olan, yap-boza, yani hayatınıza tümüyle bakıp, içerisindekilerin bir bütünü oluşturmak için olmazsa olmaz olduğunu görebilmenizdir.
Her gecenin bir sabahı vardır,

Karanlığa küsmeyip, sabırla sabahı bekleyenlere selam olsun.. !

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder